USA 2005
USA 2005
Po dvou letech opět výlet do Ameriky – na soutěž a cestovat. Tentokráte bez nějaké velké přípravy a jen ve dvou – já a Láďa Šin ( Gin ).Měli jsme pouze plán cesty, zabukované auto a ubytování v místě konání soutěže
Ta se konala v Oklahomě, v městečku Claremore a byla nazvána po nejslavnějším lasaři všech dob – Willu Rogersovi.. Narodil se na ranči nedaleko odtud. Měli jsme možnost si ho prohlédnout, včetně muzea W.Rogerse v Claremore, s jehož ředitelem jsme se spřátelili a večer vypili nějakou tu skleničku.
S tím je spojená i drobná příhoda, neboť pan ředidel je velmi dobrosrdečný starší pán. Den před soutěží jsme s Ginem dumali jestli přijede i Pavel Votápek, nezklamal. Druhý den ráno se objevil na snídani v hotýlku, kde jsme bydleli. Z 50 km vzdáleného letiště v Tulse ho přivezl náš pan ředitel. Volali mu odtud, že je tam nějaký Čech, který se potřebuje dostat na soutěž W.Rogerse do Claremore.
Soutěž probíhala ve velké hale EXPO a potkali jsme se se starými známými. Strávili jsme tak opět čtyři dny v přátelské atmosféře plné tréninku, soutěžení, různých ukázek a show.
V Claremore stojí za vidění :
Will Rogers Memorial Museum a Will Rogers Ranch Oologah (www.willrogers.com ). Will byl ze čtvrtiny Cherokee, ale také kovboj, filmový herec, humorista , cestovatel, komentátor v rádiu a žurnalista. V muzeu jsou shromážděny památky z těchto období jeho života. Potkal jsem se tu i s jeho vnukem , který je s tejně usměvavý jako býval on.
Zajímá-li vás Divoký západ, pak navštivte J.M.Davis Arms & Historical Museum. Jsou zde sbírky střelných zbraní, koňské výstroje, vycpaných zvířat, věcí kolem Pony Expresu, zbraní slavných banditů a mnoho dalších zajímavých atributů.
Během našeho pobytu jsme projeli Oklahomou přes Texas do Nového Mexika ,kde jsme udělali velkou okružní jízdu po památkách a zajímavostech.Denně jsme jezdili 300 – 500 km s prohlídkami zajímavostí a spali v hotýlcích bez předchozí reservace.
V Texasu jsme navštívili National Cowboy & Western Heritage Museum.Jsou zde soustředěny sbírky, týkající se především života kovbojů. Naleznete tu desítky sedel různých konstrukcí, vše o rodeu, předměty používané hvězdami filmových westernů, na stěnách jsou pamětní destičky se jmény westernových herců od dob němého filmu až po současnost, nádherné obrazy, sochy a další sbírky.
V Novém Mexiku se na hranicích s Texasem rozkládá rozlehlá pustina Llano Estacado, známá z mayovek. Cestou na západ jsme se dostali do Albuquerque a adtud si udělali dlouhý výlet do El Pasa. Dnes je z něj obrovské velkoměsto táhnoucí se až k horám na obzoru někde v dáli. Takže jsme z něj utíkali, co jsme mohli.
Cestou do Roswelu, kde je muzeum zabývající se tématikou UFO ( je to i oblast jeho nejčastějšího pozorování ), jsme jeli přes velmi zajímavý přírodní park White Sands. Od silnice to vypadá jako písčitá poušť s keříky. Čím hlouběji do ní vjíždíte, tak zůstává pouze bělostný písek v obrovských dunách a máte dojem, že jste na obrovské zasněžené pláni o rozloze několika tisíc hektarů.
Ve Fort Sumner je muzeum a hrob jednoho z nejslavnějších pistolníků Billyho The Kida. Obojí jsme si se zájmem prohlédli. Billy jezdil necelých 130 km za necelých 6 hodin na koni do Santa Rosy jen tak – na kus řeči. V tom kraji byl velmi oblíbený.
Toužili jsme spatřit budovy v klasickém mexickém stylu. To se nám splnilo až v Santa Fé. Tam jsme si užili nejenom budov, bylo zde i mnoho obchodů s indiánskou tematikou a krásnými šperky. Jelikož jsme byli v,, Indiánské zemi „tak jsme chtěli vidět indiánské pueblo. Podle mapy jich bylo severně od Santa Fé hodně a nedaleko od sebe.Když jsme dorazili na místo, zjistili jsme, že pueblo je vlastně název označující vesnici.
Nakonec jsme se doptali a navštívili 1000 let staré a dodnes obývané Taos pueblo. Je to klasické stupňovité pueblo jímž protéká říčka a v pozadí jsou hory. Vlastníky jsou
indiáni a využívají ho ke své obživě jako turistickou zajímavost. Pořádají zde i slavnosti a show pro veřejnost, za použití kamery a fotoaparátu vybírají kromě vstupného
poplatek. Asi 350 km západně od Albuquerque jsme se ještě zajeli podívat na 120 let staré Acoma pueblo, které je postavené na náhorní plošině uprostřed indiánské
rezervace.Indiáni tu žijí opět z turistického ruchu.Když jsme si chtěli udělat v rezervaci pár osobních fotografií , zastavila u nás indiánka a nedovolila nám to.Udělali jsme je až
na okraji rezervace při odjezdu.Viděli jsme toho mnohem víc, ale tyto zážitky mi uvízly nejvíce v paměti.